Usługi spawania na wysokościach – co warto wiedzieć?

W ofercie Climbnet znajdziecie Państwo szeroki wachlarz usług – między innymi spawanie na wysokości z użyciem techniki dostępu linowego. Jest to kompleksowe zajęcie wymagające wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnego wyposażenia, które pozwoli na bezpieczne wykonanie pracy. Chcielibyśmy w poniższym artykule w kilku słowach opowiedzieć o spawaniu na wysokości – przedstawić specyfikę tego rodzaju pracy oraz opowiedzieć o technikach spawania. Zapraszamy do lektury!

Powszechnie wiadomo, że spawanie elementów stalowych to zajęcie wymagające i dla większości osób kojarzy się z pracami prowadzonymi w fabrykach, zakładach przemysłowych i warsztatach. Mało kto wie, że spawanie to również praca przy wysokich konstrukcjach stalowych – ich przeglądy, naprawa, montaż i demontaż. Spawanie na wysokościach obejmuje prace przy kominach fabrycznych, elementach konstrukcyjnych wysokich budynków i biurowców czy naprawa konstrukcji stalowych (np. nadajników).

Spawanie na wysokości wykonywane jest przez profesjonalistów – doświadczonych alpinistów przemysłowych posiadających odpowiednie umiejętności oraz sprzęt pozwalający na prowadzenie prac z dostępu linowego. Alpiniści przemysłowi, również Ci będący członkami zespołu w Climbnet, to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone uprawnieniami i szkoleniami.

Jak prowadzone są prace spawalnicze na wysokościach?

Podczas wszystkich prac prowadzonych na wysokościach, w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo alpinisty przemysłowego. W związku z tym, jeśli to możliwe, najlepiej, aby spawacz mógł prowadzić prace z rusztowania lub miejsca, gdzie może stabilnie stanąć. Często jednak jest to niemożliwe i wówczas wykorzystuje się jedną z dwóch popularnych wśród alpinistów przemysłowych metod:

  • spawanie elektrodą otuloną (MMA 111),
  • spawanie MIG/MAG.

Czym różnią się metody MMA (111) oraz MIG/MAG w spawaniu wysokościowym?

Pierwsza z metod spawania na wysokości, MMA (111) jest wybierana częściej ze względu na swoją uniwersalność. Jest ona znana dłużej niż MIG/MAG i bazuje na wykorzystaniu elektrody otulonej, na którą składają się metalowy rdzeń oraz otulina. Metoda ta działa dzięki łukowi elektrycznemu wytworzonemu przez stały lub przemienny prąd elektryczny pomiędzy elektrodą i łączonymi metalami. Metoda spawania wysokościowego MMA (111) jest częstszym wyborem alpinistów, ponieważ pozwala na spawanie w różnych pozycjach i warunkach, a przede wszystkim oferuje możliwość pracy z różnymi materiałami. Metoda MMA doskonale sprawdza się w miejscach trudnodostępnych i umożliwia prowadzenie prac spawalniczych z dostępu linowego z zarówno z grubymi, jak również cienkimi elementami metalowymi. Metoda MMA (111) jest pierwszym wyborem w przypadku prowadzenia prac na konstrukcjach stalowych (wieże, nadajniki, słupy przesyłowe) oraz w pracach konstrukcyjnych na budowie.

Spawanie metodą MIG/MAG jest zgoła inne i bazuje na wykorzystaniu łuku elektrycznego, który powstaje w wyniku reakcji między materiałem poddawanym spawaniu a elektrodą topliwą. W tym procesie elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły a łuk elektryczny i ciekły metal chronione są w poprzez prowadzenie strumienia gazu osłonowego.
Metoda MIG/MAG stosowana do spawania na wysokościach sprawdzi się w spawaniu wielu rodzajów metali, a dodatkowo jest wydajniejsza w porównaniu do metody MMA (111).

Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac wysokościowych oraz zespół alpinistów przemysłowych z potwierdzonymi umiejętnościami gwarantuje, że wszystkie usługi alpinistyczne prowadzone przez specjalistów z Climbnet są wykonywane jakościowo oraz bezpiecznie.

Zakres usług spawania na wysokościach wykonywanych przez alpinistów przemysłowych Climbnet obejmuje:

  • kompleksowy montaż konstrukcji stalowych,
  • spawanie na wysokościach MMA oraz MIG / MAG,
  • badania nieniszczące spawów NDT w miejscach o utrudnionym dostępie,
  • cięcie palnikiem, cięcie plazmą,
  • modernizacje konstrukcji stalowych,
  • wzmocnienia, naprawy konstrukcji,
  • zabezpieczenia antykorozyjne.