Kominy stalowe wolnostojące coraz częściej stosowane są w miejscach, gdzie wymagane jest odprowadzanie pyłów i gazów poprodukcyjnych. Wykorzystywane są najczęściej w ciepłownictwie, gdzie służą do przekazywania do atmosfery gazów, które są ubocznym produktem spalania między innymi instalacji produkującej energię cieplną. Kominy stalowe wolnostojące stosuje się głównie w przemyśle przetwórczym, energetycznym, chemicznych, jak również chemicznym, celulozowym i w elektrowniach napędowych. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa muszą spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa.
Czynniki wpływające na stalowe kominy przemysłowe
Materiał, z którego są wytworzone kominy stalowe oraz powłoki ochraniające np przed silnymi kwasami, mają określony czas użytkowania w przemyśle.
Na stal oraz powłoki zabezpieczające wnętrze komina ma wpływ wysoka temperatura, zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, osad z pyłu, odprowadzane substancje czy spaliny z kotłów olejowych i gazowych. Wymagają one zatem konserwacji i napraw, wykonywanych na znacznej wysokości. Rozbiórka wymagana jest przy długotrwałej eksploatacji komina stalowego. Dodatkowo demontaż przeprowadza się w przypadku braku możliwości wykonania naprawy często wynikającej z obowiązku rozebrania środkowej lub dolnej części komina.
Rozbiórka komina stalowego
W przypadku stwierdzenia znacznych uszkodzeń wewnętrznych komina, korozji poszczególnych elementów i elementów łącznych, pęknięć, złego stanu konstrukcji nośnej oraz nieszczelność, wymagana jest jego rozbiórka. Dekonstrukcja komina wolnostojącego wymaga działania zgodnie z planem. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo ekipy wspinaczkowej oraz osób i mienia znajdujących się w pobliżu.
Stalowa konstrukcja komina wymaga demontażu każdej części z osobna, począwszy od drabiny włazowej, poszczególnych części trzonu komina połączonych śrubami, po dolną część komina postawioną na żelbetowym fundamencie, do którego przymocowana jest konstrukcja stalowa przy pomocy kotew mocujących.
Rozbiórka komina wolnostojącego wymaga nie tylko użycia dźwigu do bezpiecznego ściągnięcia poszczególnych części, ale również i przede wszystkim profesjonalnej ekipy wspinaczy przemysłowych.
Rozbiórka komina stalowego to opcja zalecana również przy likwidacji przedsiębiorstwa, kotłowni itp, ponieważ uszkodzone wolnostojące kominy bez względu na ich rozmiar, pozostawione bez kontroli i zabezpieczenia, mogą stanowić zagrożenie życia. Niespełnienie tego obowiązku grozi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.
Dlatego jeśli planujesz ekspertyzę, pomiar, bądź przegląd kominów stalowych, ich wzmocnienie i naprawę, czy właśnie rozbiórkę – zapoznaj się z naszą ofertą lub skontaktuj się z nami.