Alpinista górski to osoba, która z zamiłowania wspina się po skałach i górach. Jest to ogromna pasja, która wiąże się z licznymi przygotowaniami oraz ogromną sprawnością fizyczną. Alpinizm może stać się sposobem na zarabianie pieniędzy. Jednak czy pasja to wszystko, co jest potrzebne, aby na co dzień pracować w zawodzie?
Od alpinisty górskiego do przemysłowego
Większość osób, które hobbistycznie zajmują się alpinizmem górskim, posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie. W trosce o swoje bezpieczeństwo uczestniczą w wielu kursach i szkoleniach. Jest to wynikiem świadomości ryzyka, jakie niesie za sobą ten bardzo wymagający sport. Z pewnością osoby, które pasjonują się alpinizmem górskim, będą miały łatwość w przystosowaniu się do prac na wysokości. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do pracy jako alpinista przemysłowy konieczne jest posiadanie konkretnych uprawnień, które można nabyć podczas szkoleń i kursów. Dlatego wymagane są dokumenty potwierdzające posiadane kompetencje. W ten sposób możliwe jest rozpoczęcie pracy. Połączenie pasji z pracą na wysokości to możliwość ciągłego rozwoju i przeżycie wspaniałej przygody zawodowej.
Te dwa rodzaje alpinizmu znacznie różnią się od siebie. W każdym przypadku należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i dokładnym przygotowaniu do pracy na wysokości.
Alpiniści i ich sprawność fizyczna
Zarówno alpiniści górscy, jak i przemysłowi powinni wyróżniać się wysoką sprawność fizyczną. Aktywność związana ze wspinaczką wymaga wielu zabezpieczeń, które oprócz wspinacza muszą utrzymać ciężki sprzęt. Jednym z elementów zabezpieczeń są liny wspinaczkowe, które wymuszają na wspinaczu użycia siły, by mógł utrzymać ciężar swojego ciała wraz z ekwipunkiem. Sprawność fizyczna jest niezbędna podczas wykonywania różnych czynności w niedogodnych pozycjach, np. podczas montażu, czy demontażu reklam wielkoformatowych, jak również w trakcie czyszczenia silosów.