Do jednej z najtrudniejszych prac na wysokości należą te, które odbywają się wewnątrz zamkniętych przestrzeni. Są one narażone na szczególne niebezpieczeństwo oraz na wystąpienie nieszczęśliwych wypadków podczas wykonywania pracy. Dlatego tak ważne jest dokładne przygotowanie, ustalenie kolejności działań i zbadanie wszystkich możliwych okoliczności, które mogłyby zagrozić życiu lub zdrowiu pracowników. Każda z zamkniętych przestrzeni jest narażona na występowaniu niebezpiecznych stężeń chemicznych, niedoboru tlenu, co znacznie wpływa na pogorszenie stanu organizmu osoby przebywającej w takim miejscu.
Identyfikacja przestrzeni zamkniętych
Przestrzeń zamknięta to miejsce, do którego można się dostać za pomocą specjalnie przygotowanych włazów lub otworów o niewielkich rozmiarach. Poruszanie się jest tutaj bardzo ograniczone, a sama przestrzeń jest częściowo lub w pełni zamknięta. Należy pamiętać, że w takim miejscu możliwe jest przebywanie tylko przez określony czas. Każdy pracownik, decydując się na podjęcie pracy w tak ciężkich warunkach musi wiedzieć, na jakie ryzyko się naraża. Przykładami przestrzeni częściowo lub całkowicie zamkniętych są m.in.:
- Studnie
- Szamba
- Rurociągi
- Zbiorniki
- Kanały np. Ściekowe
- Studzienki kanalizacyjne
Przygotowanie do pracy wewnątrz przestrzeni zamkniętej
Ze względu na trudne warunki pracy konieczne jest dokładne przygotowanie przestrzeni zamkniętej, tak aby zniwelować panujące tam zagrożenia. Istotne więc będzie wykonanie analizy powietrza na zawartość: tlenu, substancji toksycznych i stężenia gazów palnych w atmosferze. Kolejnym ważnym elementem jest opróżnienie i wstępne oczyszczenie przestrzeni. Należy pamiętać, że podczas wykonywania prac warunki atmosferyczne mogą ulec zmianie, a więc konieczne jest ciągłe kontrolowanie i monitorowanie zachowań naszych pracowników. Powinni być oni asekurowani przez jedną osobę będącą na zewnątrz. Utrzymywanie stałego kontaktu i możliwość szybkiej reakcji w razie potrzeby może okazać się bardzo istotna podczas wykonywania tak niebezpiecznej i wymagającej pracy. Pracownicy muszą być wyposażeni w specjalny sprzęt ochronny, światło elektryczne, które będzie posiadało bezpieczne napięcie.
Każda osoba pełniąca stanowisko pracownika wewnątrz przestrzeni zamkniętych musi wykonać niezbędne szkolenia teoretyczne i praktyczne. W ten sposób będzie przygotowana do bezpiecznej pracy, nawet w tak trudnych warunkach.