Wraz z rozwojem budownictwa i projektowania coraz to wyższych budynków, biurowców w centrum miast wzrosło również zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się konserwacją zewnętrzną takich miejsc. Jakie są potrzebne wymagania, kursy czy szkolenia? Od czego zacząć, aby zostać alpinistą przemysłowym?
Alpinizm przemysłowy początkowo wywodził się z technik wspinaczkowych stosowanych w górach, jaskiniach. Jednak wraz z rozwojem budownictwa przeniósł się również do centrum miast, gdzie zaistniała potrzeba konserwacji wieżowców, kominów, budynków sakralnych. Alpinizm przemysłowy to przede wszystkim czynności związane z pracą na wysokości. Wykonuje się je w podparciu lub podwieszeniu. Taka praca zdecydowanie nie jest dla osób, które borykają się z problemami lęku na wysokościach. Nie warto kierować się tutaj dobrymi zarobkami, jeżeli nasza codzienna praca będzie dla nas ogromnym stresem i walką z samym sobą. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej kondycji fizycznej, która pozwoli na łatwe przemieszczanie się i pracę w trudnych warunkach. Najczęściej o wyborze takiej pracy decyduje pasja do gór, wspinaczki czy penetrowanie jaskiń. Takie osoby już w pierwszych etapach rekrutacji posiadają większą wiedzę i umiejętność obsługi profesjonalnego sprzętu.
Podstawowe wymagania
Każda osoba, która ukończyła 18 rok życia i jest sprawna fizycznie i psychicznie może zostać alpinistą przemysłowym. Jej obowiązkiem jest przeprowadzenie badań lekarskich, które są ważne przez okres 2 lat. Po upływie tego czasu wymagane jest odnowienie zalecanych badań. Kandydaci muszą mieć świadomość, że prace na wysokości bywają bardzo trudne ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Często jest to praca w mrozie, wietrze, deszczu czy w bardzo upalne dni. Każda osoba, która wykonuję prace na wysokości powyżej 1m jest zobowiązana do ukończenia szkolenia BHP. Za pracę niebezpieczną uważa się pracę na wysokości powyżej 3m. Podczas szkoleń BHP kandydaci zapoznają się najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa, poruszania się na wysokości oraz umiejętność korzystania z profesjonalnego sprzętu zabezpieczającego.
Szkolenia wysokościowe i alpinistyczne
Szkolenia są bardzo ważną częścią prowadzonej rekrutacji i odpowiedniego doboru pracowników. Można je podzielić na podstawowe i zaawansowane. Jednak każde powinny zawierać informację o środkach ochrony indywidualnej, ryzyku upadku i związanych z nim konsekwencjami. Podczas kursu kandydaci otrzymują wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną. Otrzymanie uprawnień od pracy na wysokościach jest możliwe w momencie zdobycia pozytywnego wyniku testów. Istnieją również szkolenia alpinistyczne, które są skierowane do doświadczonych osób, które posiadają wcześniej wspomniane już uprawienia. Kursanci poznają szczegóły dotyczące zaawansowanych technik linowych oraz dostępu budowlanego. Zajęcia praktyczne oparte są na wiedzy w zakresie pierwszej pomocy, ewakuacji z wysokości.