Prace w zbiornikach zamkniętych, Climbnet

Prace serwisowe i czyszczenie silosów. Co warto wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy silos jest używany do zboża, mąki, cementu, chemikaliów, oleju, cukru czy soli, może ulec zatorom lub zatkaniu. Dlatego zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem silosów to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o utrzymanie silosu w dobrym stanie.

Dlaczego czyszczenie silosów ma tak duże znaczenie?

Podczas intensywnego używania silosów, na ich ścianach oraz dnie, osadzają się pozostałości po używanych materiałach. Spowoduje to problemy podczas pracy, a w szczególnych wypadkach, może być niebezpieczne.

Czyszczenie silosów

Silosy można czyścić na wiele różnych sposobów, ale najczęstszy proces polega na szczotkowaniu boków wnętrza i zeskrobaniu wszelkich zanieczyszczeń. Aby uniknąć zarysowania powierzchni i zapobiec iskrzeniu, można użyć plastikowych skrobaków.

Prace serwisowe przy silosach to praca dla profesjonalistów

Chociaż pozornie czyszczenie i konserwacja silosów wydają się to proste, to proces ten jest dość złożony i wymaga pewnej praktyki i przygotowania. Bezpieczeństwo musi być priorytetem, ponieważ czynnikiem ryzyka jest wiele zagrożeń, w tym upadki, eksplozje, brak tlenu i utonięcie w płynnych lub drobno zmielonych produktach, takich jak mąka i cukier. Silos to ograniczona przestrzeń. Oznacza to, że pracownicy w nich muszą przestrzegać standardowych procedur bezpieczeństwa dla zamkniętych obszarów niebezpiecznych.

Ryzyko występujące przy czyszczeniu silosów

Rozpoczynając czyszczenie silosów, należy zachować odpowiednie środki ostrożności przy oddychaniu, gdyż może pojawić się pył, lotne chemikalia lub niedobór tlenu. Silosy do przechowywania żywności zazwyczaj mają platformy lub kratki wbudowane u góry, dzięki czemu pracownicy mają dostęp do czyszczenia i serwisowania. Pracownik musi upewnić się, że ma na sobie odpowiednią uprząż przed wejściem do wnętrza silosu.

Bezpieczeństwo podczas pracy wewnątrz silosów

Pracownik wykonujący czyszczenie zbiorników, musi być podłączony do urządzenia asekuracyjnego. W Climbnet wykorzystujemy do tego tripody, inaczej zwane statywami bezpieczeństwa. To do niego podłączone są środki ochrony osoby wykonującej oczyszczanie. W skrajnych przypadkach, możliwa będzie natychmiastowa ewakuacja osoby z wnętrza silosu

Odpływ płynów czyszczących

Zastanawiasz się, jak materiały, które czyści się z silosów, są usuwane z wnętrza zbiornika? Bez względu na zastosowaną metodę czyszczenia, otwór w górnej części silosu ma kluczowe znaczenie dla dostępu i (w niektórych przypadkach) wentylacji. Ponadto istotną kwestią będzie także otwór w podstawie silosu. Jest on niezbędny do usunięcia produktu, który został oczyszczony z silosu. Należy zweryfikować jego dostępność przed rozpoczęciem prac.

Czyszczenie silosów na mokro czy na sucho?

Odkurzanie silosów to powszechna metoda usuwania zanieczyszczeń z dna. Należy jednak pamiętać, że w silosach i zbiornikach, w których występują pyły lub opary o właściwościach wybuchowych, nie może pojawić się iskra. Do tych substancji narażających na wybuch należą organiczne pyły, pyły PCV czy pozostałości po cieczach palnych. 

Urządzenia, którymi wykonuje się czyszczenie zbiorników – odkurzacze, a także oświetlenie, muszą posiadać certyfikat ATEX. Ponadto podzespoły, rury czy ssawki muszą być wykonane z materiałów antystatycznych oraz dodatkowo muszą posiadać uziemienie.

Narzędzia ręczne do czyszczenia silosów – klucze, szczotki druciane, szpachelki czy łopaty, muszą być wykonane ze stopów nieiskrzących, np. z brązu czy z miedzi z dodatkiem berylu.

Serwis oraz czyszczenie silosów to niewątpliwie praca dla specjalistów. Zapraszamy do kontaktu z Climbnet, by uzyskać wsparcie profesjonalistów.