Rozbiórki kominów, demontaże konstrukcji, prace na wysokościach

Wszystko, co musisz wiedzieć o demontażu i rozbiórce kominów

Proces rozbiórki kominów przemysłowych jest skomplikowanym procesem, czasem nawet dla wyspecjalizowanych pracowników. Warto wiedzieć, że istnieje więcej niż jeden sposób na wykonanie demontażu. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak wykonuje się rozbiórki kominów, jaki jest koszt oraz jak dobrać odpowiedniego wykonawcę zlecenia.

Demontaż kominów to praca dla specjalistów

Chcąc wykonać demontaż komina, należy najpierw zwrócić uwagę na jego budowę, stan techniczny oraz strefę terenu przyległą do komina. Kominy przemysłowe są zwykle wysokie na kilkanaście metrów. Ich rozbiórkę należy wykonać starannie, zachowując wszystkie środki bezpieczeństwa. Należy pamiętać o:

  • ewentualnych niebezpiecznych substancji, które mogą pojawić się przy wyburzaniu,
  • bezpieczeństwie, które obowiązkowo trzeba zachować – zarówno bezpieczeństwo pracowników, osób mogących znaleźć się w pobliżu, jak i zabezpieczenie pobliskich konstrukcji.

Plan rozbiórki komina

Wyburzanie kominów każdorazowo jest poprzedzane szeregiem prac przygotowawczych. Umożliwiają one na późniejszym etapie efektywne i bezpieczne przeprowadzenie rozbiórki.
Po za drobnymi wyjątkami, prawie wszystkie rozbiórki kominów czy innych obiektów przemysłowych, rozpoczyna się od wykonania ekspertyzy stanu technicznego, projektu rozbiórki oraz IBWR (Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót).

Rozbiórki kominów ceramicznych

Każdy z projektów jest inny. Specjaliści, którzy tworzą Climbnet stosują różne metody wyburzania i prac na wysokości. W zależności od specyfiki burzonego obiektu oraz przyległego terenu, można wyróżnić kilka głównych metod burzenia kominów ceramicznych:

  • ręczna metoda konserwatorska z odzyskiem cegieł,
  • rozbiórka od góry z użyciem udarowych narzędzi elektropneumatycznych, 
  • rozbiórka przy użyciu zautomatyzowanych platform wyburzeniowych,
  • metoda pirotechniczna,
  • metoda odciągowa (przewrócenie komina przy użyciu ciężkiego sprzętu mechanicznego).

Rozbiórki kominów stalowych

Rozbiórki kominów stalowych bardzo często wymagają zaangażowania dźwigów, dzięki czemu sam demontaż sprowadza się do podczepienia poszczególnych segmentów komina i rozkręceniu połączeń śrubowych.

W wyjątkowy sytuacjach, gdy teren uniemożliwia dostęp dźwigom, kominy stalowe mogą być rozcinane na małe fragmenty przy pomocy palników tlenowych lub plazmy i opuszczane na systemach linowych.

Maszyny i sprzęt niezbędne do demontażu kominów

Rozwój technologii udaru elektropneumatycznego oraz hydrauliki siłowej umożliwia wykonywanie rozbiórek kominów przemysłowych w bardzo wydajny i bezpieczny sposób. Innowacyjne techniki są opanowane przez specjalistów firmy Climbnet. Przechodzą oni także liczne szkolenia, w tym także BHP, by wykonać rozbiórkę w możliwie mało inwazyjny sposób, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo.

Wiedza i doświadczenie, jaką posiadają pracownicy Climbnet, umożliwia kontrolowane wyburzanie oraz demontaż ceglanych, betonowych oraz stalowych konstrukcji kominów przemysłowych.

Rozbiórka komina – cena

Nie jest możliwe generalizowanie ceny demontażu komina. Na ostateczny koszt składa się wiele czynników, m.in.:

  • wysokość komina,
  • materiał, z jakiego komin jest wykonany,
  • prace związane z czynnościami po demontażu.

Aby nie wprowadzać Klientów w błąd, do każdej realizacji podchodzimy indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu, by dopasować odpowiednią ofertę na rozbiórkę komina.

 

Demontaż i rozbiórka komina to nie zadanie dla każdego. Proces ten wymaga dużej wiedzy, szczegółowego zaplanowania, profesjonalnych maszyn. Realizacja projektów rozbiórki komina przez specjalistów Climbnet, zapewni pewność rzetelnie wykonanej pracy.