Malowanie na Wysokości Climbnet

Zanim zlecisz malowanie na wysokości. Jak się przygotować?

Firmy zmagają się z problemem malowania na wysokości. Często właściciele budynków sądzą, że uda im się zrealizować to zadanie, bez zaangażowania specjalistów czy profesjonalnego sprzętu. Jednak cały proces prac na wysokości wymaga dokładnego przemyślenia, zaplanowania oraz weryfikacji. Decydując się na takie prace we własnym zakresie, narażasz nie tylko swoją firmę, ale także bezpieczeństwo innych. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, dlaczego zostawić malowanie na wysokości specjalistom.

Procedury bezpieczeństwa pracy na wysokościach

Większość firm, które profesjonalnie zajmują się pracami na wysokościach, w tym także malowaniem, ma wypracowane rzetelne procedury bezpieczeństwa. Każdą realizację rozpoczyna się od oceny obiektu, identyfikacji potencjalnych zagrożeń oraz wypracowania bezpiecznego przebiegu prac.

Maszyny i urządzenia do prac na wysokościach

Wykonywanie malowania na wysokości to nie tylko wykwalifikowani pracownicy. Sprawdzony, profesjonalny sprzęt to klucz do zachowania bezpieczeństwa, a przy tym szybszego i bardziej efektywnego wykonywania pracy. Odpowiedni sprzęt oraz urządzenia do prac na wysokościach wpłyną na zmniejszenie wystąpienia potencjalnych zagrożeń.

Zabezpieczenie na wysokości

Wykonując malowanie na wysokości na podnośniku znajdującym się na wysokości kilkunastu metrów, obowiązkowo należy zadbać o odpowiednią ochronę krawędzi potocznie zwanego kosza. To właśnie w tej części podnośnika znajduje się osoba wykonująca pracę. Niekiedy pracownik jest tak zaangażowany w to, co wykonuje, że zapomina, jak wysoko się znajduje, a wtedy nieciężko o wypadek. Konieczne zatem jest, by osoba realizująca daną pracę wiedziała, jak bezpiecznie korzystać z podnośnika, platformy, czy rusztowania na wysokości.

Przebieg malowania na wysokości

Omówione zostały już poszczególne kroki, mające na celu przygotowanie do malowania na wysokości. W drugiej części artykułu przedstawimy, jak przebiegają takie prace.

Obecność kierownika budowy

Wykonując malowanie na wysokości, obowiązkowo na placu budowy musi znajdować się osoba nadzorująca. Jego zadaniem będzie weryfikacja, czy wszystkie normy bezpieczeństwa są zachowywane. W zakres tych norm wchodzą następujące czynności:

  • odpowiednie zabezpieczenie szelkami bezpieczeństwa pracownika znajdującego się na wysokości,
  • sprawdzenie, czy wszyscy pracownicy mają założone kaski bezpieczeństwa,
  • zapewnienie o braku niebezpieczeństwa, które mogłyby spowodować przewody elektryczne znajdujące się w pobliżu prac na wysokościach,
  • pilnowanie, by (jeśli jest używany) pistolet natryskowy nie był używany przy silnym wietrze.

Podnoszenie i opuszczanie platformy

Chcąc pomalować cały budynek, należy liczyć się z tym, że nie zostanie to wykonane przy użyciu drabiny. Niezbędne jest posiadanie własnego podnośnika. Można także skorzystać z rusztowania lub platform – wszystko zależy od zaawansowania pracy na wysokości. Należy pamiętać, by podnośnik, rusztowanie czy platforma, każdego dnia były kontrolowane przez kierownika budowy.

Malowanie budynków na wysokości

Przechodząc do samego malowania na wysokościach, warto wyposażyć się w profesjonalny sprzęt. Nierzadko są to skomplikowane urządzenia natryskowe. Do obsługi takiego sprzętu najlepiej posiadać wykwalifikowanych pracowników. Sama obsługa pistoletów natryskowych może wydawać się mało skomplikowana, ale do tego dochodzą takie czynniki jak wysokość, otaczające dźwięki, ciągłe dbanie o bezpieczeństwo.

Zakończenie prac malowania na wysokości

Pomalowane i koniec? Absolutnie nie. Należy pamiętać o pozostawieniu porządku w miejscu wykonywanego zlecenia, a także o odpowiedniej utylizacji pozostałych po wykonanej pracy odpadów.

Malowanie na wysokości to nie jest praca dla każdego. Decydując się na montaż reklam wielkoformatowych, także nie wykonuj tego sam! Składa się na to wiele niebezpiecznych czynników, a także sam proces jest dosyć złożony. Zalecamy zatem kontakt z profesjonalistami z Firmy Climbnet, by uzyskać szczegóły oraz ofertę pracy na wysokościach.